Një 45-vjeçar me origjinë nga Shqipëria, i cili akuzohet se ka sulmuar një student 14-vjeçar duke i shkaktuar lëndime në fytyrë, është shpallur fajtor për lëndim trupor dhe kanosje nga Gjykata e Kundërvajtjes e Selanikut.

Marketing

Sipas asaj që nëna e fëmijës ka raportuar sot para gjykatës, ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës, 30 korrik, kur djali i saj kishte shkuar me shokët e tij në zonën IKEA në lindje të Selanikut, me qëllim për të ngrënë.

“Isha e qetë derisa më thirri policia dhe më tha që ishte goditur fëmija im. Ai kishte gjak në sy, ishte i fryrë dhe kishte dhëmbë të thyer”, ka raportuar në gjykatë nëna e 14-vjeçarit, duke dorëzuar fotot përkatëse dhe ekzaminimet e plagosjes së të miturit.

“Siç më tha djali im, ai ishte me tre shokë të tjerë të tij kur një burrë iu afrua dhe filloi t’i shante në mënyrë të turpshme. Më pas e kapi për fyti shokun e tij dhe e hodhi poshtë. Pastaj djali im doli përpara për t’i ndarë dhe burri e goditi me duar. Nuk jam e sigurt nëse ka arritur të godasë edhe fëmijën tjetër, djali im kishte sy të nxirë  dhe gjak”, tha nëna e fëmijës.

Sipas informacioneve, i mituri kishte dëshmuar në polici se kishin shkuar në vendin e caktuar për të zgjidhur një keqkuptim që disa shokë të tij kishin pasur me një grup tjetër bashkëmoshatarësh, pa e ditur megjithatë vetë që në fillim.

Çfarë pretendoi i pandehuri?

I pandehuri me origjinë nga Shqipëria, që prej vitit 1996 jeton në Greqi dhe punon prej 17 vitesh në një pikë karburanti në Selanik, ka dhënë para gjykatës një version krejtësisht të ndryshëm të ngjarjes. Ai mohoi të gjitha akuzat dhe pretendoi se ndodhej në vendin e caktuar pasi dyshonin se grupi i djalit të tij 14-vjeçar kishte një takim me një grup tjetër të miturish për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre personale dhe kështu vendosën ta ndiqnin pasi ai ishte i shqetësuar.

Kur mbërriti atje, pa një grup prej 30 personash që kishin një debat të ashpër verbal dhe nga frika se situata do të dilte jashtë kontrollit, u fut për t’i ndarë, pa dëmtuar asnjë fëmijë.

“Të premten dëgjova djalin tim duke folur në telefon, ai ishte në dhomë duke sharë fëmijët e tjerë. E pyeta se çfarë po ndodh dhe me çfarë duhet të ndahen, por ai nuk më tha asgjë. Të nesërmen pasdite, djali im shkoi me grupin e tij në zonën e IKEA-s. Kur më tha që është aty sepse nuk shkonte aq larg, 22 kilometra nga shtëpia jonë, atëherë vendosa ta ndjek sepse isha i shqetësuar që një ditë më parë”, tha fillimisht i akuzuari.

“Unë mora makinën dhe shkova atje, i kërkoja në parking dhe më në fund i vura re në rrethrrotullim. Unë pashë 30 njerëz atje. Sa u afrova një grua më tha “do t’i vrasë, po zihen prej pak kohësh”. Shkova atje dhe u thashë se do të telefonoja policinë. Mora djalin tim dhe tre ose katër fëmijë të tjerë që i njihja dhe i shtyva drejt stacionit të autobusit. Unë kurrë nuk e godita fëmijën. Isha i shqetësuar se si t’i ndaja. Nuk e njihja. Shkova të shikoj që nuk është bërë asnjë dëm, sepse do të kishim viktima. Pas ngjarjes mora fëmijët që ishin nga Perea dhe i ktheva në zonë. Nuk e pashë fëmijën që u godit dhe nuk u largova”, dëshmoi i pandehuri.

Vihet re se pala e të pandehurit ka folur për një takim që dhjetëra të mitur, 13-14 vjeç, kishin bërë pasditen e së shtunës (30 korrik), për të zgjidhur një mosmarrëveshje që kishte mes tyre dhe kishte të bënte me një vajzë. Gjykata e shpalli fajtor 45-vjeçarin dhe e dënoi me nëntë muaj burg, tre vjet me kusht, për veprat e lëndimit trupor dhe kanosjes.

Marketing