Një parajsë plot dritë dhe e gjelbër, Aeroporti Changi i Singaporit rikthehet në krye të renditjes vjetore të Skytrax të aeroporteve më të mira në botë.

Marketing

Skytrax, një faqe e linjave ajrore dhe aeroporteve, me seli në Mbretërinë e Bashkuar, përpilon listën e saj, duke anketuar udhëtarët nga e gjithë bota dhe duke u kërkuar atyre të vlerësojnë të gjithë përvojën në aeroport, nga check-in te nisjet dhe gjithçka tjetër.

Aeroporti Changi i Singaporit kryesonte më parë listën e Skytrax për tetë vite me radhë, por në 2021 dhe 2022 ra disa vende, pasi numri i pasagjerëve u tkurr gjatë pandemisë, duke i lënë vendin e parë Aeroportit Ndërkombëtar Hamad në Doha, Katar.

Lista e Skytrax – 20 aeroportet më të mirë në botë për vitin 2023

Singapore Changi Airport

Hamad International Airport

Tokyo International Airport (Haneda)

Incheon International Airport

Paris Charles de Gaulle Airport

Istanbul Airport

Munich Airport

Zurich Airport

Narita International Airport

Madrid-Barajas Airport

Vienna International Airport

Helsinki-Vantaa Airport

Rome Fiumicino Airport

Copenhagen Airport

Kansai International Airport

Chubu Centrair International Airport

Dubai International Airport

Seattle-Tacoma International Airport

Melbourne Airport

Vancouver International Airport / CNN

Marketing