Një lajm i mirë fillimisht: Xherdan Shaqiri dhe Noah Okafor u kthehen në stërvitje një ditë pas humbjes nga Brazili, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Humori mes lojtarëve që nuk luajtën një natë më parë ose që luajtën për pak kohë është i relaksuar, me 5 kundër 2 bëjnë shaka dhe qeshin. Pikërisht në mes të shakave janë Shaqiri dhe Okafor.

Megjithatë, pas ngrohjes, të dy stërviten individualisht. Disa vrapime më të gjata janë në program për të rritur pulsin, të ndjekura nga disa ushtrime me topin dhe masa individuale rehabilitimi. A ka kohë të mjaftueshme për t’u bërë sërish në formë?

Mungesa e alternativave

Të dy kanë një kërcitje në kofshët e tyre. Okafor ka probleme muskulore në bazën e ijëve, Shaqiri mbi gju. Xhuxhi magjik ndjen një dhimbje  të lehtë në stërvitjen e fundit të së dielës dhe dorëzohet para duelit me kampionin rekord të botës. Është një masë paraprake. Shaqiri do të kishte luajtur në një finale të Kupës së Botës.

Situata në Okafor është më e ndërlikuar. Një ndeshje kundër Brazilit? E pamundur. Dhe loja kundër Serbisë do të jetë një garë me kohën. Sulmuesi i Salzburgut ka humbur vendin e rregullt në kombëtare pavarësisht paraqitjes së fortë në Champions League, por ai është opsioni i parë në sulm si zëvendësues i Shaqirit, Vargas apo Embolos.

Shpejtësia e Okaforit do të mungojë shumë kundër Brazilit. Sprintet në thellësi mungojnë, loja e ndërrimit të shpejtë e shpallur nga Yakin është fiksuar në fillim. Asnjë goditje e vetme nuk fluturon në portën e Brazilit. Kjo duhet dhe do të ndryshojë kundër Serbisë. “Do të jetë një lojë krejtësisht ndryshe”, thotë drejtori i Nati, Pierluigi Tami. Mbrojtja serbe nuk bëri përshtypje të mirë ndaj Kamerunit (3:3).

Albora.ch

Marketing