Përplasje masive e veturave është regjistruar sot në mëngjes në autostradën A2 të Lucernit. Aktualisht grupet e shpetimit janë duke bërë gjithëçka për përsonat brenda veturave dhe sipas policisë deri më tani janë të lenduar pesë persona nga përfshirja e rreth 20 veturave në aksident.

Marketing

Mjegulla thuhet të këtë qenë shkaktari kryesor i aksidentit zingjiror.

A2 është plot me mbeturina dhe makina të thyera. Të premten në mëngjes në orën 8.30 të mëngjesit pati një grumbullim në autostradën e Lucernit midis Dagmersellen dhe Sursee në Knutwilerhöhe, shkruan blick transmeton Albora.ch.

Sipas policisë janë përfshirë mbi 20 automjete. Të paktën pesë persona u plagosën. Ata u dërguan në spitalet përreth. Se si erdhi deri te ky aksident masiv është ende e paqartë. Autostrada është aktualisht e mbyllur. Shpëtimi është i vështirë.

Bllokimi ka të ngjarë të zgjasë me orë të tëra. Zëdhënësi i policisë Christian Bärtschi për Blick: “Ai ka elementë të ndryshëm konkretë, gjë që e bën të vështirë rikuperimin e automjeteve.” Ai ende nuk mund të thotë se sa rëndë janë lënduar pesë personat. Disa ekipe shpëtimi, duke përfshirë dy helikopterë, janë vendosur.

Mathias Braschler (53) ishte rrugës për në Andermatt kur makinat përpara tij papritmas filluan të frenojnë. Më duhej të frenoja fort dhe më pas asgjë nuk funksionoi”. Vetëm kur Braschler doli, pa grumbullimin. “Duket vërtet keq.”

Makina e 53-vjeçarit ka ndalur 300 metra larg vendit të aksidentit. “Isha jashtëzakonisht me fat. Disa sekonda më vonë dhe unë do të isha përfshirë në përplasje.”

Foto nga aksidenti

A është dielli fajtor për aksidentin?

Nuk dihet ende shkaku i aksidentit. Pamja atë mëngjes ishte e qartë. Pa mjegull, pa shi. Pra, Braschler ka një supozim: “Aksidenti ndodhi në një kodër. Kur e kalova me makinë, dielli më verboi jashtëzakonisht dhe mezi shihja asgjë. Dikush mund të ketë frenuar dhe ka pasur një përplasje”. Lexues të tjerë që ishin jashtë në atë kohë konfirmojnë gjithashtu se dielli e bënte të vështirë shikimin.REKLAMAT

Nuk dihet se sa kohë do të duhet që vendi i aksidentit të pastrohet. Automjetet tërheqëse janë tërhequr, tha zëdhënësi i policisë. Policia u kërkon drejtuesve të tjerë të qarkullojnë në zonë.

Albora.ch posedon edhe një video nga aksidenti i sotem zingjiror i disa veturave.

Albora.ch
Marketing