Vala e inflacionit nuk ndalet as në festa. Dashamirët e Italisë ka të ngjarë të goditen veçanërisht rëndë këtë vit. Këtu shezllonet e plazhit kthehen në një artikull luksi.

Marketing

Pas dy vitesh nga pandemia e koronës dhe për shkak të valës në rritje të inflacionit , paratë po bëhen gjithnjë e më të pakta për shumë njerëz. Megjithatë, sipas sondazhit të ÖAMTC, shumë austriakë duan të shkojnë me pushime – gjë që mund të bëhet një kënaqësi e shtrenjtë, veçanërisht në Itali këtë vit, shkruan heute, përcjell Albora.ch

Shoqata italiane për mbrojtjen e konsumatorëve Federconsumatori vlerëson se një ditë në plazh i kushton një familje mesatarisht 97 euro. Kjo është plot 12 për qind më shumë se një vit më parë, duke marrë parasysh transportin, marrjen me qira të një ombrellë dhe dy shezlonge , ushqimin dhe parkimin.

Edhe ekspresi po bëhet më i shtrenjtë

Për shkak të inflacionit, por edhe kërkesës së lartë, operatorët e plazhit janë rritur ndjeshëm në çmim dhe po paguajnë pesë për qind më shumë për shezllonet dhe çadrat. Ushqimi dhe pijet në lido po bëhen gjithashtu më të shtrenjta. Këtu pritet një rritje mesatare e çmimeve prej dhjetë përqind.

Nga vala e inflacionit nuk është kursyer as ekspresi i lirë në Itali . Shtojini këtij shpenzimi edhe koston e lartë të karburantit kur udhëtoni me makinë.

Pak mundësi për të kursyer

Mund të kurseni vetëm në të ashtuquajturat “plazhe falas”. Atje, peshqiri ende mund të shtrihet në rërë pa pagesë. Megjithatë, ka vetëm disa nga këto seksione plazhi, ato shpesh janë të ngushta dhe të shtrydhura midis dy objekteve të banjës dhe për këtë arsye zakonisht janë të mbipopulluara.

Marketing